Mõmmipere südamesalatid

Imavere Mõmmi lasteaia perel valmis oma kokaraamat „Mõmmipere südamesalatid”, kuhu on koondatud laste, nende perede ja õpetajate poolt 52 lihtsat salatiretsepti.

Imavere lasteaia direktori Heidi Arula sõnul saadi retseptikogumik valmis juba juuniks. „Kogu projekt kestis 18. aprillist 1. juunini. Kõik pered ei osalenud, mõnel lapsel oli üks salat, aga oli ka neid, kes tegid kolm salatit, lisaks Tikupoisi peakoka retseptid,” rääkis Arula.

Raamatu väljaandmiseks kusagilt raha ei küsitud. „See on omaalgatuslik projekt, sest liitusime Ettevõtliku Kooli võrgustikuga, läbisime kolm koolitust ja viimase koolituse tulemina pidi midagi valmima. Meil valmis kokaraamat,” rääkis Arula. (Ettevõtlik Kool on haridusprogramm, mis toob koolidesse ja lasteaedadesse rohkem iseseisvat ja ettevõtlikku hoiakut, arendab lastes otsustusvõimet ja ärgitab tegutsemishimu – toim).

Projekti teostamisse oli hea võimalus kaasata erinevaid sihtgruppe: lapsi, personali, lapsevanemaid, osalesid ka kodukohas asuvad Eistvere aiand ja restoran Tikupoiss. „Õpetajad ja lapsed tegid erinevatel tööetappidel aktiivselt koostööd: südamenädalal viisime läbi tervisetunde, koostasime retsepte ja valmistasime salateid, tutvustasime aed- ja puuvilju, käisime õppekäigul Eistvere aiandisse ja restorani Tikupoiss ning tutvustasime erinevaid elukutseid,” rääkis Arula.

Näiteks Marumõmmi rühma lapsed käisid 27. aprillil külas Tikupoisi peakokal Rain Kuusmikul, kes valmistas laste nähes kaks salatit, mis said nimeks „Kevadesalat” ja „Tikupoisi peakoka puuviljasalat”. Lisaks puhuti mõnusat juttu koka töödest-tegemistest ning uudistati restorani. „Salatid said pilkupüüdvalt värviküllased, tervislikud ja loomulikult maitsvad ning neid jätkus kohe mitmeks päevaks,” ütles Arula.

Iga rühm koostas ja kalkuleeris kahe salati valmistamiseks retseptid ja kogused, valmistas salatid, serveeris ning jäädvustas salatid nii sõnas kui pildis  retseptikogumiku tarbeks. Salatid söödi ja hinnati valmistajate poolt ning tulemusega oldi sajaprotsendiliselt rahul. „Lasteaias on üks suur ja paks originaalraamat käsikirjas retseptikaartidega, kodudes valminud salatid pildistasid üles lapsevanemad ja saatsid pildid meile – see paks raamat jääb meile õppevahendiks, ” ütles Arula.

Retseptikogumiku „Mõmmipere südamesalatid” koostamisega soovib Mõmmi lasteaiapere propageerida tervislikku toitumist ning just toortoidu ja salatite osakaalu suurendamist nii lapse kui täiskasvanu toidulaual. „Jõukohase toidu valmistamine on põnev, ettevõtlikkust ja lapse erinevaid oskusi arendav tegevus ka koolieelses eas,” teadis Arula nüüd öelda.

Mida lapsed ise arvasid?

„Nii palju kurke! Siin on kõik rohelist värvi ja palav on. Vaata, see on naerusuu-kurk! Mina tahan ka selle masinaga sõita.” Millest käib jutt? Loomulikult õppekäigust Eistvere aiandisse!

„Ma ei teadnudki, et melon on seest roosat värvi ka. Nuga peab ikka terav ja kallis olema, 100 eurot vist. Oi, kui palju salatit meil on! Ma tulen siia sööma ja tervitan siis peakokka!” Millest käib jutt? Loomulikult salatiteost Tikupoisis!

„Selle peab vist ära koorima? Vaata, et igat värvi oleks sees! Kas sinna  paneme  soola ja veel midagi?” Millest käib jutt? Loomulikult salatiteost rühmas!

„Oi, kui ilus värviline! Selles on mingid muud asjad ka sees. See tuli päris hea välja. Maitsev, lõhn on ka hea! Mõnna!” Millest käib jutt? Loomulikult isevalmistatud salatist!

„See on minu salat! Seda peab õhtul emmele näitama! Sõprade retsepte peab proovima! Mina värvisin Mõmmi! 7-aastased peavadki ise retsepte tegema ja kirjutama!” Millest käib jutt? Loomulikult retseptikogumikust „Mõmmipere südamesalatid”!

Kel raamatu vastu huvi, saavad seda soetada Imavere lasteaiast.

Rubeni pere tervislik hommikusalat

Vaja läheb:

50 g suitsupeekonit (Rakvere viilutatud suitsupeekon)

1 keedetud muna

peotäis basiilikulehti või endale meelepärast rohelist salatit

1/3 punast paprikat, jupike kurki (või 1 väike)

1/2 avokaadot

kaunistuseks sutsuke fetajuustu, sidrunipipart

Tee nii:

Viiluta väiksemateks tükkideks peekon ja paprika ning prae pannil. Õli ära lisa, kuna peekon on piisavalt rasvane. Tükelda ka ülejäänud koostisosad ja sega omavahel. Kaunistuseks raputa peale mõned feta kuubikud ja näpuotsaga sidrunipipart.

Hommik võib alata!

Tikupoisi peakoka kevadsalat

Vaja läheb:

peakapsast

värsket kurki

kirsstomateid

punast paprikat

tilli

Tee nii:

Viiluta aedviljad, haki till ja sega kõik kokku. Lase maitsestuda.

Uudis Järva valla kodulehelt (07.07.2022), toimetaja: Ilme Kukk

Lasteaia suvepuhkus

HEAD LAPSEVANEMAD!

Lasteaed on alates 18. juulist kuni 7. augustini suvepuhkuseks suletud!

Oleme taas avatud alates 8. augustist –

alustame ühe rühmaga ning lapsi ootavad lasteaeda õpetaja Ülle  ja õpetaja Anne!

Mõnusat suveaega kõigile!